Nahk on keeruline organ, mis koosneb kolmest kihist: epidermis ehk marrasnahk, dermis ehk pärisnahk ja subkuutis ehk alusnahk.
Epidermis on naha pindmine kiht ja koosneb lameepiteelist, selle alumises osas on keratiini sisaldavad rakud, nende vahel on lipiidid ja valgud.
Dermises on rohkelt vere- ja lümfisooni, närvilõpmeid, karvafolliikleid, higi- ja rasunäärmeid. Dermises paiknevad retikulaarsed, kollageeni- ja elastiinikiud annavad nahale elastsust. Alusnahk eraldab nahka nahaalustest organitest ja koosneb rasv- ja sidekoest ning elastiinikiududest.
Kosmeetikatoodete efektiivsus sõltub sellest, millisesse nahakihti nad mõjuvad. Vaatamata laialdasele internetis leiduvale infole (näiteks cosmobase ja ekologik) peaks olema lähedamalt tuttav molekulaarse biokeemiaga. Seetõttu on kasulik pöörduda kosmeetiku kui spetsialisti poole, kes aitab välja valida personaalselt sinu nahatüübile sobivad tooted. Tuleb meeles pidada, et nahatüüp võib elu jooksul muutuda – näiteks normaalsest nahast võib saada kuiv ja tundlik või rasvane nahk võib dehüdreeruda ja muutuda ebapuhtaks.
Nahatüübi muutumisele võivad kaasa aidata ebasobilikud hooldustooted.
Bioloogiliselt aktiivsete koostisosade puhul peab tähelepanu pöörama millisesse nahakihti nad mõjuvad.
Emulgaatorid (letsitiin, PEG), stabilisaatorid (Xanthan gum), antioksüdandid (Tocoperyl acetate), konservandid (Phenoxyethanol) säilitavad kreemides bioloogiliselt aktiivsete komponentide stabiilsust ja toimivad üksteise suhtes potentseerivalt. Kõik need ained tagavad toote pikaealisesuse ja on tavaliselt kreemides minimaalselt efektiivses kontsentratsioonis. Ilma nendeta kreem ei säiliks paarigi nädalat.
Kreemid koosnevad rasvadest, kõrgmolekulaarsetest rasvhapetest, alkoholiühenditest ja hapetest. Lahustuvad rasvad (glütseriin) aitavad epidermisel pidada kinni niiskust. Rasvhapped (ethylhexyl palmitate, stearic acid, linolenic acid) on vajalikud epidermise funktsioneerimiseks, osalevad lipiidide ainevahetuses. Rasvahapete vähesus nahas võib esile kutsuda dermatiiti.
Vahad (pikaahelaliste rasvhapete estrid) ei ole allergeensed ja võivad sisalduda teatud kreemides.
Silikoonid on süsivesinikühendid, mis on nahale väga olulised. Komponent dimetikoon on tsükliline polüdimetüülsiloksaan pehmendab, silendab nahka, takistab vee eraldumist nahast. Naturaalsed triglütseriidid (caprylic triglycerid) on naharasule sarnase koostisega ja seetõttu võivad seda asendada, vähendavad niiskuse aurustumist nahalt ja kaitsevad nahka keskkonna kahjulike mõjude eest.
Talvisel ajal on eriti kasulikud omega-6 klassi kuuluvad küllastumata rasvhapped (sisalduvad oliivi-, mandli ja virsikuõlis). Jojobaõli pH on võrdne naha pH-ga. Maisi- ja avokaadoõli aitavad nahal säilitada elastsust. Kuni 30-aastasele nahale need õlid ei ole alati vajalikud ja võivad olla komedogeensed.
Epidermise sarvkiht kaitseb nahka väliskeskkonna mõjude eest. Epidermise lameepiteeli all olevad valgud ja rasvad on vett hülgavate omadustega ja takistavad niiskuse kadu. Kreemide puhul emulgaatorite valikul arvestatakse naha enda lipiidibarjääri omadustega. Kosmeetikatoodetes sisalduvad ained on siiski nahale võõrad ja nahk ei võta neid kergelt vastu. Selle lihtsustamiseks on kreemides cetyl alchohol.
Nahk peab olema niisutatud, kuid mitte niiskusest üle küllastatud. Marrasnaha niiskusesisaldus on 15%. Seetõttu õhukesele nahale ei sobi alati tugevalt niisutavad kreemid, rohkem sobivad kaitsva funktsiooniga kreemid. Sellisel puhul kreemide sisalduses peaksid olema küllastumata rasvhapped (linoleenhape). Paksem nahk vajab rohkem niisutust olenemata sellest, on rasune, normaalne või kuiv.
Selleks, et kreem oleks sobilik võimalikult paljudele nahatüüpidele kasutab Sothys kreemide koostises taimseid ekstrakte, mis stimuleerivad naha enda ainevahetuse protsesse. Elastiinikiud, kollageen ja glükoosaminoglükaanide hulk moodustavad nahas maatriksi, mis annab nahale elastsust.
Konservandid takistavad mikroobide kasvu kreemides. Nendeks on peamiselt fenoolid, lavendel, alkoholid, sidrunhape. Antioksüdandid nagu B-, C- ja E-vitamiinid, naatriumsulfaat stabiliseerivad kreemi ja ennetavad õlide oksüdeerumist.
Tuleb meeles pidada, et nahk tolereerib koostisosasid individulaalselt.
Citric acid võib allergilisel või dermatiidile kalduval nahal tekitada ärritusreaktsiooni. Rosaatsea puhul on teepuuõli kõrgemas kontsentratsioonis vastunäidustatud. Allergilise naha puhul on parem valida tundlikule nahale mõeldud kreem, mille koostisosadesse kuulub Allantoin, Panthenol, Helianthus annuus (Sunflower seed). Tundliku naha puhul peaks valima kreemi, mis aitab säilitada naha enda mikrofloorat. Sothyse sarja puhul selleks komponendiks on Boldo extract, mis võib asendad aloe veerat.
Kosmeetikatoodete eesmärgiks on puhastada ja regenereerida nahka ning ennetada kosmeetilisi puudujääke. Nahahaiguse puhul tasuks abi otsida dermatoloogilt. Tasub valida nahale sobiv kosmeetika ja teie nahk tänab teid.